Etapy badań rynkowych, które zapewnią sukces

Badania

Wiele przedsiębiorców odnosi porażki, gdyż produkują produkt, którego nikt nie chce kupić. Nieważne, jak dobry jest twój pomysł, musisz się upewnić, że istnieje rynek, który chce skorzystać z Twojego produktu, bądź usługi. Dlatego badanie rynku twojego pomysłu jest tak samo ważne, jak jego realizacja. Skorzystaj z badań rynku, aby uniknąć porażek.

Zidentyfikuj problem, który rozwiązujesz

W fazie ideowej jest moment, w którym zyskujesz jasność nie tylko co do problemu, ale i jego rozwiązania. Jest to również faza, w której musisz przeprowadzić swoją pierwszą część badań rynkowych. Unikaj losu firm, którym się nie powiodło, więc identyfikuj problem, który zamierzasz rozwiązać. Aby określić wielkość potencjalnego rynku i uchwycić dane o konkurencji, przeprowadzaj badania rynku z pierwszej ręki za pomocą dostępnych narzędzi. Idealnie byłoby, gdybyś spróbował dotrzeć do przypadkowych, anonimowych użytkowników, aby zapewnić dobre dopasowanie respondentów do swojego badania rynku.

Dobry pomysł na produkt, bądź usługę

Jeśli jesteś pewien, że twój pomysł jest interesujący, zadaj sobie pytanie: Czy rzeczywiście mogę zbudować produkt, którego ludzie chcą? To jest etap walidacji, w którym opierasz swoje intuicje na wiarygodnych danych. Dopasowanie do rynku jest kluczowe, więc musisz określić, czy twoja grupa docelowa jest naprawdę zainteresowana twoim produktem i skłonna zapłacić za niego. Aby to osiągnąć, należy zebrać zarówno dane ilościowe, jak i jakościowe poprzez wywiady osobiste i anonimowe ankiety.

Dostosuj do gustu klienta

Przeszedłeś do fazy usprawniania procesu. Ludzie okazali prawdziwe zainteresowanie twoim produktem, a ty zacząłeś zamieniać konsumentów w klientów. Aby przezwyciężyć problemy, należy kontynuować testowanie reakcji po uruchomieniu usługi, bądź produktu, zbierając informacje zwrotne od użytkowników w celu poprawy wydajności i dostosowania się do potrzeb. Dowiedz się, czego ci brakuje. Czy masz na swojej stronie internetowej czytelną treść, która nawiązuje klientów do działania?

Rozwój produktu, bądź usługi

Osiągnąłeś dopasowanie do rynku produktowego, a ruch internetowy skalujesz do dużych liczb. Teraz musisz zdecydować, czy chcesz się rozwijać, czy obracać - etap rozwoju. Musisz przeanalizować koszty pozyskania klienta z wartością w całym okresie użytkowania. Jeśli okaże się, że zbudowałeś niewłaściwy produkt, dodałeś niewłaściwe funkcje, zatrudniłeś zbyt wiele osób zbyt wcześnie lub nie zebrałeś wystarczająco dużo pieniędzy, możesz próbować rozwijać się zbyt szybko. Skoncentruj się na swoim modelu biznesowym i dostosuj go w miarę potrzeb do zmieniającego się rynku. To powinna być zawsze praca w toku. Przetestuj więc swój marketing także na kluczowych rynkach konkurentów, a nawet na zupełnie innych rynkach, w różnych lokalizacjach. Skoncentruj się na wyróżnieniu swojego produktu poprzez dostosowanie przekazu do wyprzedzania konkurencji.

W początkowej fazie może się zdarzyć, ze popełnisz błędy, lecz osiągnięcie sukcesu zależy od tego, czy je zignorujesz, czy będziesz starał się je naprawić? Korzystanie z badań rynku z pewnością pomoże Ci w podejmowaniu decyzji w przedsiębiorstwie, więc warto z nich korzystać w całym okresie funkcjonowania organizacji.

Najczęściej zadawane pytania
Jakie są korzyści badań rynku?
  1. Lepsze zrozumienie klientów i ich potrzeb,

  2. Wzrost konkurencyjności firmy,

  3. Skierowanie działań marketingowych na właściwy rynek,

  4. Identyfikacja trendów i szans na rozwój,

  5. Optymalizacja produktów i usług.

Jakimi technikami można zrealizować badania rynku?

Badania ilościowe (CATI, CAWI, PAPI, CAPI): zbierają dane liczbowe, takie jak statystyki i wskaźniki.

Badania jakościowe (FGI, IDI, TDI): koncentrują się na zdobywaniu zrozumienia i głębszej analizie opinii i zachowań klientów.

Badania desk research: polegają na analizie dostępnych danych i źródeł informacji

Kontakt

Ewaluacje

e-mail

telefon

(+48) 22 12 28 025
(+48) 32 42 21 707
(+48) 668 300 664

adres

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206