Badania rynku wewnętrznego i zewnętrznego - czy istnieje najlepsze podejście?

Badania

Wiele firm powiedziałoby, że prowadzenie badań to praca dla zewnętrznych ekspertów - ludzi bez uprzedzeń wobec firmy. Zewnętrzni badacze mogą patrzeć na sprawy z perspektywą analityczną, co oznacza bardziej dokładne wyniki. Czy istnieją sytuacje, w których badania wewnętrzne są bardziej wartościowe?

Przegląd wewnętrznych i zewnętrznych badań rynku

Główną zaletą wewnętrznych badań rynku jest to, że pracownicy doskonale znają zarówno klientów, jak i produkty. Znają ich od wewnątrz, co oznacza, że są zdolni do generowania nowych pomysłów i marketingu właśnie dla nich. Jednak tą samą siłą jest ich słabość, jeśli chodzi o bardziej obiektywną, a także bardziej analityczną pracę. Badania zewnętrzne niosą ze sobą dwie szczególnie cenne możliwości: niszową wiedzę specjalistyczną i zero uprzedzeń. Niektóre rodzaje badań rynku, takie jak budowanie profilu klienta, wymagają ograniczonych wskazówek i być może kilku narzędzi do pracy. Jednakże prowadzenie badań pracowników, które generują wartościowe spostrzeżenia, wymaga poważnej wiedzy specjalistycznej, której większość firm nie posiada we własnym zakresie. Nie można również zapomnieć o korzyściach płynących z małej stronniczości w badaniach zewnętrznych. Kontrowersyjne wyniki są często najbardziej istotne, a pracownicy wewnętrzni mogą szukać i hierarchizować wyniki, które uzupełniają ich spojrzenie na produkty, usługi, klientów lub cały biznes. Zaangażowanie zewnętrznych zespołów badawczych pozwala na uzyskanie obiektywnych, a także analitycznych wyników.

Wtórne dane zewnętrzne

W niektórych sytuacjach firmy mogą również wykorzystywać wtórne dane zewnętrzne, czyli badania rynku opracowane już przez innych w Twojej branży. Może to być szybki i efektywny kosztowo sposób zbierania informacji na temat szerszych trendów rynkowych lub testowania produktów od podobnych firm.

Ankiety pracownicze

W tym przypadku najlepiej prowadzić działalność zewnętrzną - brak stronniczości, całkowita anonimowość, niszowa wiedza specjalistyczna. Wydaje się, że to nic skomplikowanego, ale prowadzenie badań  przez doświadczonych pracowników, pozwoli naprawdę zmienić Twoje miejsce pracy, poprawić utrzymanie pracowników i przyciągnąć lepszych kandydatów. Praca z zaangażowanymi badaczami zewnętrznymi pozwala Twoim pracownikom na udzielanie całkowicie uczciwych, szczerych informacji zwrotnych bez obawy przed represjami. Specjalistyczne szablony ankiet są również tworzone tak, aby były jak najbardziej angażujące i atrakcyjne, zachęcając do maksymalnego zaangażowania i generując wspaniałe dane dla Twojej firmy.  Wewnętrzne kierownictwo firmy może współpracować z badaczami w celu określenia kierunku lub przedmiotu badania rynku, ale całkowita anonimowość, zero stronniczości, specjalizacja i wiarygodne wyniki zewnętrznych badaczy są kluczowe dla sukcesu. Na wynikach można polegać, nie ma możliwości, że interpretacja zebranych danych będzie błędna.

Grupy fokusowe

Najlepiej prowadzić je na zewnątrz ze względu na bardziej szczerze odpowiedzi. Grupy fokusowe mogą wywoływać spory, dyskusje i kontrowersyjne opinie. Uczestnicy muszą czuć się jak najbardziej komfortowo i swobodnie - zwykle oznacza to bycie moderowanym na zewnątrz, przez kogoś, z kim nie mają żadnego związku.  Ten rodzaj jakościowych badań rynku wymaga bezstronnego moderatora, który może poprowadzić uczestników do zgłębiania i rozwijania ich własnych pomysłów - a nie prowadzić ich określonymi ścieżkami, zaprzeczać im lub je oceniać. Ponieważ grupy fokusowe są często wykorzystywane do generowania opinii, poszukiwania rozwiązań lub identyfikacji problemów, moderator i analitycy powinni zostać usunięci z tematu.

Wgląd konsumentów

Najlepiej prowadzić takie badania wewnętrznie ze względu na dużą wiedzę o klientach. Spostrzeżenia konsumentów są tym, co pozwala nowoczesnym firmom na ciągły rozwój i osiąganie celów. I nikt tak jak ty nie zna twoich klientów – wiesz kim są, co sprawia, że korzystają z Twoich usług i produktów. Generowanie wiarygodnych informacji o klientach wymaga doskonałej analizy danych. Jest to badanie rynku z włączoną funkcją "Co robić teraz". Wykorzystaj je do poprawy segmentacji i personalizacji klienta. Wyniki mogą różnić się od Twoich opinii - gdyby tak nie było, nie byłoby sensu przeprowadzać analizy.

Badania i testowanie produktów

Może wymagać zrównoważenia wkładu wewnętrznego i zewnętrznego. Jeśli chodzi o testowanie produktów, nie ma motywacji do stronniczości - wszystkie analizy powinny być przeprowadzane na zewnątrz. Testy, które ujawniają wyniki sprzeczne z własnymi przekonaniami na temat produktów, to pozytywna rzecz - ale nie możesz być odpowiedzialny za podjęcie tej decyzji. Skuteczne testowanie produktów wymaga intensywnych i ciągłych wysiłków; zlecanie tej pracy zewnętrznemu dostawcy zdejmuje ogromną odpowiedzialność z Twojego zespołu. To, co robią wewnętrzni członkowie zespołu, to dokładna znajomość produktu i jego zastosowań. Mogą udzielać wskazówek co do tego, które aspekty produktu należy poddać przeglądowi.

W zależności od tego co badamy i kogo badamy warto rozważyć zarówno badania prowadzone wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jeśli nie wiemy jak przeprowadzić badania warto skorzystać z takich firm, jak Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®.

Najczęściej zadawane pytania
Co to są badania rynku?

Badania rynku to proces zbierania, analizy i interpretacji danych dotyczących danego rynku, jego segmentów, konkurencji, klientów i trendów. Mają na celu uzyskanie wglądu w otoczenie rynkowe i pomagają w podejmowaniu decyzji biznesowych.

Kontakt

Ewaluacje

e-mail

telefon

(+48) 22 12 28 025
(+48) 32 42 21 707
(+48) 668 300 664

adres

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206