Dlaczego warto stosować metodę badawczą CAWI?

Badania

Obecnie najpopularniejszą techniką badawczą są badania CAWI (Computer Assisted Web Interview), gdyż Internet jest bardzo popularny i jest jednym z podstawowych kanałów komunikacji z klientem. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób ma stały dostęp do sieci komórkowej. W ten sposób możemy przeprowadzić ankiety na każdy temat i dowiedzieć się jakie preferencje, zainteresowania, oczekiwania i tendencje mają nasi respondenci. Dlaczego jednak badania CAWI stały się tak popularne, że są stosowane znacznie częściej, niż inne formy ankietowania? Warto się nad tym zastanowić…

 

Wrażliwe informacje

Dzięki badaniom przeprowadzanym metodą CAWI możemy uzyskać wiele informacji, których nie uzyskalibyśmy stosując formę ankietowania telefonicznego, bądź papierowego. Respondenci z powodu braku kontaktu z osobą ankietującą otwierają się bardziej i udzielają bardziej szczegółowych informacji na pytania wrażliwe. Nie czują presji czasu, a co więcej osoby wypełniające ankiety w Internecie nie odczuwają wpływu ankietera i mają poczucie pełnej anonimowości. Twórcy ankiet mają wtedy okazję do zadania pytań bardziej kontrowersyjnych i delikatnych, dzięki czemu otrzymują ciekawe wyniki badań do analizy. Uzyskane dane są bardziej rzetelne.

 

Modyfikacja badań

Niepodważalnym atutem przeprowadzania badań online jest możliwość ich modyfikacji. Ankiety internetowe możemy przerabiać w dowolnym czasie, w zależności od celu zmiany badania. Sondaże możemy modyfikować ze względu na zauważone błędy w trakcie przeprowadzania ankiety, czy także z powodu udzielanych odpowiedzi przez ankietujących. Zmiany ankieterzy mogą wprowadzać w trakcie trwania ankiety, nawet po rozesłaniu jej do grupy respondentów. Ankiety online są znacznie łatwiejsze do poprawienia, niż ankiety typu PAPI, gdzie kreślenie słów wyglądałoby nieestetycznie, a wydrukowanie nowych egzemplarzy byłoby zupełnie nieekologiczne.

 

CAWI jest eco

Przeprowadzanie sondaży CAWI jest przyjazne środowisku. Przedsiębiorcy, którzy są fanami przyrody i kierują się dobrem środowiska są niechętni do przeprowadzania ankiet w formie papierowej. Świetną alternatywą dla nich jest stosowanie sondaży online, gdzie nie muszą zużyć nawet jednej kartki papieru do przeprowadzenia badania. Co więcej, nie zanieczyszczają środowiska poprzez spaliny, które byłyby produkowane z powodu przemieszczania się do poszczególnych respondentów. Warto zauważyć, że szukając ankietowanych możemy spotkać się także z fanatykami przyrody. Dzięki przeprowadzaniu badań internetowych możemy pozyskać nowych konsumentów lub zatrzymać stałych klientów, którzy będą doceniać ekologiczną stronę przedsiębiorstwa. Słowo „Eco” jest bardzo modne, dlatego podążając za tworzącymi się trendami warto zrezygnować z ankiet PAPI na rzecz badań CAWI.

Stosowanie metody badawczej CAWI ma niepodważalnie wiele atutów w różnych sektorach. Począwszy od możliwości zebrania szczerych odpowiedzi od respondentów ze względu na całkowite poczucie anonimowości, aż po możliwość modyfikacji badań, co jest niezwykle ważne i przydatne. Każdy z nas popełnia błędy, dlatego czasem powstają pewne niejasności, lecz to nic strasznego, gdyż przeprowadzając badania online na bieżąco możemy zmieniać nasze formularze. Bycie Eco to jeden z najpopularniejszych trendów, tak więc stosując się do tej tendencji możemy zyskać wiele w oczach naszych klientów, bądź pozyskać nowych ze względu na ich zamiłowanie do środowiska.

Kontakt

Ewaluacje

e-mail

telefon

(+48) 22 12 28 025
(+48) 32 42 21 707
(+48) 668 300 664

adres

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206