Co to jest wywiad pogłębiony i jakie są jego cechy?

Badania

Wywiad pogłębiony jest techniką badania jakościowego polegającą na prowadzeniu intensywnych indywidualnych wywiadów z niewielką liczbą respondentów, w celu zbadania ich punktu widzenia na temat konkretnej idei, programu lub sytuacji. Na przykład, możemy zapytać uczestników, pracowników i inne osoby związane z programem o ich doświadczenia i oczekiwania związane z programem, ich przemyślenia dotyczące działania programu, procesów i wyników.

Kiedy wywiady pogłębione są przygotowane właściwie?

Wywiady pogłębione są przydatne, gdy chcesz uzyskać szczegółowe informacje o przemyśleniach i zachowaniach danej osoby lub chcesz dogłębnie zbadać nowe zagadnienia. Wywiady pogłębione są często wykorzystywane do stworzenia kontekstu dla innych danych (takich jak dane wynikowe), dając pełniejszy obraz tego, co się wydarzyło w programie i dlaczego. Na przykład, być może zmierzyłeś wzrost liczby wizyt młodzieży w klinice, a poprzez pogłębione wywiady dowiadujesz się, że młodzież poszła do kliniki, ponieważ zobaczyła nowy znak poza godzinami pracy kliniki reklamującej młodzież. Możesz również przeprowadzić rozmowę z pracownikiem kliniki, aby dowiedzieć się, jakie jest ich spojrzenie na badany temat. Wywiady pogłębione powinny być stosowane zamiast grup fokusowych, jeśli potencjalni uczestnicy nie mogą być włączeni lub nie mogą swobodnie rozmawiać otwarcie w grupie, czy też jeśli chcesz poznać indywidualne (w przeciwieństwie do grupy) opinie o programie. Są one często wykorzystywane do dopracowywania pytań do przyszłych badań danej grupy.

Zalety wywiadów pogłębionych

Podstawową zaletą wywiadów pogłębionych jest to, że dostarczają one o wiele bardziej szczegółowych informacji niż te, które są dostępne za pomocą innych metod zbierania danych, takich jak ankiety. Mogą one również zapewnić bardziej swobodną atmosferę, w której można zbierać informacje - ludzie mogą czuć się bardziej komfortowo rozmawiając z Tobą o swoim programie, który nie pozwala na wypełnienie ankiety. Istnieje jednak kilka ograniczeń i pułapek.

Ograniczenia wywiadów pogłębionych

Podatność na stronniczość to jedno z ograniczeń przeprowadzania wywiadów pogłębionych. Ponieważ personel programu lub kliniki może chcieć "udowodnić", że program działa, ich odpowiedzi na wywiad mogą być stronnicze. Odpowiedzi członków społeczności i uczestników programu mogą być również tendencyjne ze względu na ich udział w programie lub z innych powodów. Należy dołożyć wszelkich starań, aby zaprojektować proces zbierania danych, stworzyć narzędzia i przeprowadzić wywiady w taki sposób, aby były one jak najmniej stronnicze.

Wywiady pogłębione mogą być czasochłonne. Wynika to ze względu na czas potrzebny do przeprowadzenia wywiadu pogłębionego - przepisania go i przeanalizowania wyników. Przy planowaniu zbierania danych należy uwzględnić czas potrzebny na przepisanie i przeanalizowanie tych szczegółowych danych.

Ankieter musi być odpowiednio przeszkolony w zakresie technik przeprowadzania wywiadów pogłębionych. Aby zebrać najbardziej szczegółowe i bogate dane od rozmówcy, ankieter musi sprawić, że osoba ta będzie czuła się komfortowo i będzie zainteresowana tym, co mówi. Muszą również upewnić się, że używają skutecznych technik wywiadu pogłębionego, takich jak: odpowiedni język ciała i zatrzymanie osobistych opinii dla siebie.

Chcąc przeprowadzić wywiad pogłębiony warto  zdać sobie sprawę czym on jest, kiedy jest przydatny, jakie ma zalety oraz co jest wymagane, aby poprawnie go zrealizować. Posiadając te informacje możemy zastanowić się, czy warto skorzystać z takiej metody badawczej.

Najczęściej zadawane pytania
Co to jest badanie FGI?

Badanie FGI to jakościowa technika badawcza, która polega na przeprowadzeniu wywiadów grupowych wśród potencjalnych respondentów. 

Ile trwa badanie fokusowe?

Wywiad techniką FGI trwa zazwyczaj od 60 do 120 minut. Długość wywiadu zależy od wybranej grupy respondentów, tematyki i długości scenariusza badawczego, jak i samych uczestników. 

Kontakt

Ewaluacje

e-mail

telefon

(+48) 22 12 28 025
(+48) 32 42 21 707
(+48) 668 300 664

adres

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206