Tabletki poronne - sposób działania

Tabletki poronne to potocznie stosowana nazwa dwóch różnych substancji stosowanych w celu przerwania ciąży: mifepristonu i misoprostolu.

 

Jak działają tabletki poronne?

Za rozwój i utrzymanie prawidłowego rozwoju ciąży odpowiedzialny jest progesteron. Mifepriston blokuje wydzielanie tego hormonu przez organizm i zatrzymuje rozwój ciąży. Dodatkowo powoduje również złuszczanie endometrium.

Drugi lek, misoprostol powoduje skurcze i krwawienie, które opróżniają macicę. Przypomina to obfite, bolesne miesiączki, a cały proces jest bardzo podobny do wczesnego poronienia.

Jeśli w ciągu 24 godzin od zażycia drugiego leku nie wystąpi krwawienie, należy skontaktować się z pielęgniarką lub lekarzem.
 

 

Jakie mogą być skutki uboczne tabletek poronnych?

Aborcja farmakologiczna jest bezpieczną formą terminacji ciąży, a powikłania są rzadkie, jednak często występują skutki uboczne. W przypadku tego sposobu przerywania ciąży, główne skutki uboczne obejmują:

  • nadmierne krwawienie,
  • zakażenie i stany zapalne,
  • reakcje alergiczne,
  • zawroty głowy,
  • gorączkę,
  • biegunkę,
  • nudności lub wymioty.

 

 

Czy tabletki poronne są skuteczne i bezpieczne?

Aborcja farmakologiczna przeprowadzona do 12. tyg. ciąży, jest całkowicie bezpieczna i zatwierdzona przez WHO. Dodatkowe badania i doświadczenie lekarzy wykazały, że aborcja przeprowadzana z użyciem tabletek poronnych po tym terminie również kończy się powodzeniem. Ryzyko wystąpienia powikłań po zastosowaniu tabletek poronnych wynosi ok.2 % i najczęściej wiąże się ze zbyt obfitym krwawieniem. Aborcja z użyciem tabletek poronnych jest całkowicie legalna i przeprowadzana w Holandii,, Niemczech, na Litwie i Słowacji oraz w Czechach. Zabieg aborcji jest w Polsce nielegalny, a żaden lekarz nie może wystawić recepty na tabletki poronne.

 

Jak przebiega aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna rozpoczyna się od zażycia mifepristonu, a następnie misoprostolu jeden lub dwa dni później, zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcjami producenta.

Aborcja farmakologiczna może być przeprowadzona poza placówką medyczną - na przykład w zaciszu własnego domu. Krwawienie po zażyciu tabletek poronnych utrzymuje się najczęściej 2- 4 tyg. Po tym procesie, należy udać się na wizytę kontrolną do lekarza ginekologa.

 

Kontakt

Ewaluacje

e-mail

telefon

(+48) 22 12 28 025
(+48) 32 42 21 707
(+48) 668 300 664

adres

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206