Jak walczyć z migreną?

Bóle głowy określane migreną wcale nie są rzadkie. Szacuje się, że cierpi na nie nawet 15 proc. osób na świecie i co gorsze, lekarze nie potrafią wskazać jednoznacznej przyczyny tego typu dolegliwości. Jak więc walczyć z migreną?

Poznanie problemu

By móc walczyć z migreną dobrze byłoby poznać jej przyczyny. W części przypadków rzeczywiście jest to możliwe, bowiem bóle migrenowe mogą pojawiać się w skutek zachowań takich jak spożywanie określonych produktów spożywczych, niedostateczna ilość snu czy również nadmiar kofeiny. Z tego też powodu zaleca się prowadzenie specjalnego dzienniczka, w którym chory będzie monitorował przyczyny stojące za migreną.

W wielu przypadkach migrena pojawia się jednak samoistnie, bez żadnych wcześniejszych oznak. Naukowcy od lat doszukują się problemu z wydzielaniem serotoniny, hipoteza ta nie została jednak jednoznacznie potwierdzona. Dodatkowo migrena może być objawem poważnych dolegliwości, np. guza mózgu, dlatego też tak ważna jest konsultacja lekarska.

Kontrola lekarska przy migrenie

Rozpoznanie przyczyn migreny oraz jej leczenie wymaga bardzo kompleksowego podejścia. Niezbędna może być nie tylko konsultacja z neurologiem, ale również z okulistą czy laryngologiem. Co istotne dla pacjentów, takie konsultacje mogą odbywać się również online poprzez platformę haloDoctor.pl. To bardzo ważne zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19, gdy około 75 proc. pacjentów ma utrudniony kontakt z lekarzami, w tym również ze specjalistami.

Jak pokonać napad migrenowy?

Napady migrenowe mogą skutecznie utrudniać życie codzienne, dlatego niezbędne jest wdrożenie różnego rodzaju preparatów, które mają na celu je łagodzić. Bardzo często są to niesteroidowe leki przeciwzapalne z kwasem acetylosalicylowym. Dodatkowo wiele osób ciepiących na migrenę doświadcza nudności i wymiotów, wówczas niezbędne mogą być preparaty, które będą im przeciwdziałać.

W przypadku przewlekłych migren, lekarz może zalecić również przyjmowanie antydepresantów mających oddziaływać na receptory dopaminowe.

Profilaktyka

Leczenie migreny za pomocą leków ma oczywiście skutki uboczne, dlatego lekarze zawsze wskazują na dodatkowe kroki, które pacjent powinien podejmować profilaktycznie. Absolutnie niezbędne jest więc wysypianie się, czyli spanie przynajmniej 7 godzin dziennie.

Dodatkowo konieczne jest dbanie o codzienną rutynę, w tym o regularny tryb pracy oraz o czas na odpoczynek. Ten ostatni jest absolutnie niezbędny, nie tylko by unikać migren, ale również stresu, który często prowadzi do ich wystąpienia.

Lekarze zalecają również, aby pamiętać o prawidłowej postawie ciała, gdyż napięcia także mogą mieć pośredni wpływ na pojawianie się dolegliwości migrenowych.

Z migreną nie powinno walczyć się przede wszystkim na własną rękę zwłaszcza, gdy dolegliwości chorobowe są uciążliwe. Z konsultacji lekarskich można korzystać także online, co pomoże nie tylko w diagnostyce, ale również bieżącym kontrolowaniu objawów chorobowych.

Kontakt

Ewaluacje

e-mail

telefon

(+48) 22 12 28 025
(+48) 32 42 21 707
(+48) 668 300 664

adres

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206