Biała angina - jak ją szybko i dobrze leczyć?

Biała angina jest formą kliniczną anginy, nie oznacza to, że jest ona poważniejsza od czerwonej anginy.

Angina jest infekcją w gardle, a dokładniej w migdałkach. Może rozprzestrzenić się na całe gardło. Angina jest wywoływana albo przez wirusy, to najczęstszy przypadek, albo przez bakterie i charakteryzuje się silnym bólem gardła.

 

W przypadku anginy może być odczuwalne swędzenie i ból przy przełykaniu. Może również powodować zaczerwienienie i obrzęk migdałków, co skutkuje gorączką, bólem głowy, trudnościami w mówieniu itp.

Kiedy migdałki stają się czerwone, nazywana jest anginą czerwoną. Zaś angina biała, charakteryzuje się stanem zapalnym migdałków, ale także wysiękiem, białymi śladami pokrywającymi częściowo lub całkowicie migdałki. Wysięk ten może być spowodowany zmianami w błonach śluzowych.

Białawe ślady na migdałkach w żaden sposób nie przesądzają o wirusowym lub bakteryjnym charakterze anginy.

Jak każda angina, angina biała charakteryzuje się:

  • bólem gardła,
  • gorączką,
  • bólem przy przełykaniu
  • i adenopatią szyjną.

 

Wirusowa czy bakteryjna: jak rozpoznać?

Ważne jest, aby wiedzieć, że większość angin jest wirusowa, od 50 do 90% w zależności od wieku.

Angina jest bardzo częstą infekcją górnych dróg oddechowych. Powstaje w wyniku zapalenia migdałków, po przedostaniu się patogenu, którym może być bakteria lub wirus.

Większość bólów gardła ma podłoże wirusowe, rzadziej bakteryjne. Rozróżnienie ich jest ważne z kilku powodów:

  • wirusowa angina biała, jest często łagodna. Stanowi około 75% przypadków bólu gardła i goi się samoistnie w ciągu kilku dni. Leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów gorączka, ból gardła. 
  •  podczas gdy bakteryjna angina biała, może stać się poważna w pewnych okolicznościach;

Jedynie angina bakteryjna wymaga leczenia antybiotykami. Częściej występuje u młodszych osób, a jej objawem jest izolowany ból gardła, bez przeziębienia (bez kataru lub kichania), z bolesnymi gruczołami na szyi. Poza leczeniem objawów, które jest takie samo jak w przypadku wirusowego bólu gardła, należy wziąć antybiotyki. Pomagają one zwalczać infekcję, ale także zapobiegać odległym powikłaniom w przypadku anginy. Bakteria ta rzeczywiście może osiedlić się w innych narządach (problemy z sercem lub nerkami, gorączka reumatyczna, itp.).

 

Zapobieganie anginy

Zapobieganie anginie obejmuje proste środki higieny:

  • regularne mycie rąk i używanie środków dezynfekujących na bazie alkoholu,
  • przykładanie ręki do ust podczas kaszlu lub kichania,
  • używanie jednorazowych chusteczek
  • i unikanie podawania ręki osobie chorej.

 

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat udzieli lekarz rodzinny.

 

Osoby zagrożone

Dzieci powyżej trzeciego roku życia i nastolatki są szczególnie narażone na anginę białą, zwłaszcza wirusową.

 

Czynniki ryzyka

Niektóre pory roku bardziej sprzyjają rozwojowi paciorkowców. Okresy te to późna jesień i wczesna wiosna. Wirusowy ból gardła występuje przez cały rok. W zdecydowanej większości przypadków winowajcą jest wirus. Rzadziej jest to bakteria, często paciorkowiec, która wywołuje anginę. Wirusy i bakterie przenoszone są drogą powietrzną, przez kaszel, kichanie, plucie lub przez zwykły kontakt ze skażonymi przedmiotami. Ostrzega przed nimi lekarz i pomaga w ich zwalczaniu.

 

Jakie są powikłania anginy?

Niezależnie od tego, czy jest to choroba wirusowa czy bakteryjna, ból gardła może stać się skomplikowany. Objawy ostrzegawcze to gorączka i/lub narastający ból oraz trudności w otwieraniu ust. Zmiana jakości błon śluzowych, etap zapalny może przejść do etapu zebranych z ropą, która rozprzestrzenia się między migdałkiem i mięśni gardła i prowadzi do ropnia.

Powody mogą być różne. Może być to problem obrony immunologicznej, ale także osób, które palą, które są alergikami, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy.

Kontakt

Ewaluacje

e-mail

telefon

(+48) 22 12 28 025
(+48) 32 42 21 707
(+48) 668 300 664

adres

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206