Równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym można zdefiniować jako daną ilość czasu spędzoną na wykonywaniu czynności związanych z pracą w porównaniu z ilością czasu spędzonego z rodziną lub czasu poświęconego rzeczom, które lubisz. Syndrom wypalenia zawodowego u lekarzy oraz niezadowolenia z swojej pracy jest coraz częściej spotykany. Dzieje się tak, gdyż pojęcie równowagi w mniemaniu lekarzy nie jest takie proste do zdefiniowania.
Typowe obowiązki lekarza obejmują kontakt z pacjentem, obowiązki administracyjne, tworzenie wykresów, nauczanie, spotkania i działania informacyjne społeczności. Natomiast czas poza pracą powinien obejmować potrzeby odnowy biologicznej takie jak sen, odżywianie, ćwiczenia fizyczne, zajęcia duchowe, ale również interakcja z bliskimi, z przyjaciółmi oraz realizacja własnego hobby.
Niezbędne jest życie poza pracą, bez względu na to, czy jest to czas po pracy, czy tygodniowy urlop. Ważne jest, aby zdrowe ciało i umysł naładować, zmienić ostrość, pobudzić kreatywność i zwiększyć produktywność. Teraz, gdy internet i aplikacje wciąż są w fazie rozwoju łatwiej jest to wyłącznie powiedzieć niż zrobić. Balans między życiem prywatnym, a zawodowym obowiązuje każdego – jak tego dokonać?
Zapisz pięć najważniejszych priorytetów, które nie mają nic wspólnego z pracą. Priorytety te powinny być osobiste i mogą dotyczyć wszystkiego: od spędzania czasu z rodziną, czytania dwóch książek w miesiącu czy pracy nad nauką surfowania. Nie komplikuj priorytetów ani nie myśl, że muszą one być czasochłonne. Pilnuj swojej listy priorytetów, aby stale przypominać o swoich zamiarach i dążyć do ich realizacji.
Zaplanuj co najmniej jedną rzecz, której możesz oczekiwać każdego dnia. Wyznaczając sobie taki codzienny cel praca przemija szybko i przyjemnie, gdyż skupiasz się na tym, co czeka cię później i z niecierpliwością na to czekasz. Mogą to być błahe rzeczy jak aktywność z dziećmi, piwo z przyjacielem, kino lub spacer z współmałżonkiem. Staraj się być obecnym – wyłącz telefon, przestań myślami być w pracy. To pozwoli czerpać więcej przyjemności z robienia rzeczy, które lubisz lub spędzania czasu z ważnymi osobami.
Naucz się mówić „nie”. Kiedy praca wymaga czasu po godzinach lub poświęcenia weekendu warto powiedzieć „nie”. W żadnym wypadku nie kreuje to złej postawy wobec swoich obowiązków. Dzięki umiejętnemu wykorzystywaniu tej nauki ustalamy pewne granice, a tym samym pokazujemy szacunek dla swojego prywatnego życia. Gdy jesteś na wakacjach, spędzasz czas z rodziną czy przyjaciółmi nie odbieraj telefonu i nie sprawdzaj poczty.
Przyjrzyj się swoim nawykom. Dobre odżywianie, wystarczająca ilość snu, aktywność fizyczna zapewniają lepszą produktywność podczas pracy. Pod żadnym pozorem nie należy tego zaniedbywać – monitoruj swój sposób życia.
Traktuj aktywność fizyczną jako przyjaciela. W obliczu napiętego harmonogramu ćwiczenia to jedna z pierwszych rzeczy, które można pominąć, ale powinna to być podstawa - klucz do produktywnego, ożywionego trybu życia. Poza wszystkimi korzyściami fizycznymi, ćwiczenia łagodzą stres i oczyszczają zatłoczony umysł. Pobudzają kreatywność i sprawiają, że masz więcej energii oraz zapału do realizowania celu. Wybierz rodzaje ćwiczeń, które lubisz – siłownia, wędrówka, spacer z psem czy przejażdżka rowerem.
To jedynie kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę. Jednak nie ma jednego ustalonego standardu dopasowanego do każdego człowieka. Sukces jest możliwy, tylko wtedy gdy sami znajdziemy i wyznaczymy równowagę między pracą, a życiem osobistym. Warto znaleźć złoty środek, który usprawni nasze działanie i ograniczy konieczność tak dużego wkładu pracy. W przypadku lekarzy może to być program do EDM, program który usprawni organizacje placówki medycznej.