Skok ciśnienia krwi: kiedy jest to sytuacja alarmowa?

 

Każdy z nas, w tym czy innym czasie, może doświadczyć nagłego wzrostu ciśnienia krwi. Czy powinieneś być zaniepokojony? A jeśli tak, to jak można stwierdzić, czy jest to nagły przypadek?

Skok ciśnienia, może być zgubny. Objawia się bez ostrzeżenia i na różne sposoby. Najczęstszym objawem jest

  • ból głowy, który może być silny, rozproszony lub zlokalizowany na części czaszki, ale nie zawsze jest obecny.
  • Może też wystąpić dzwonienie w uszach, pocenie się, drżenie, tachykardia lub uczucie "latających much" przed oczami, uderzenia gorąca oraz zaczerwienienie twarzy, obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej

W miarę jak choroba postępuje, zmieniają się lub dochodzą nowe objawy sugerujące obecność wysokiego ciśnienia m.in.

  • zaburzenia widzenia
  • zimne kończyny
  • obniżenie sprawności intelektualnej

 

Skok ciśnienia następuje po stresującym uderzeniu lub bólu

Przerażenie, na przykład, kiedy prawie zostajesz potrącony przez samochód lub kłótnia z kimś, może spowodować skok ciśnienia krwi, które może wzrosnąć, a następnie spaść z powrotem w ciągu godziny, nie powodując żadnych problemów. Podobnie, każdy ból, w tym ból migrenowy, może powodować wzrost ciśnienia krwi.

 

Co robić gdy ciśnienie wzrosło?

Jeśli ból głowy nie ustępuje po godzinie lub dwóch i jeśli ból jest nietypowy, należy skorzystać z  konsultacji lekarskiej. W szczególności jeśli cierpisz na nadciśnienie, cukrzycę lub jeśli jesteś narażony na choroby układu krążenia z powodu palenia tytoniu lub otyłości.

Lekarz może zalecić monitorowanie ciśnienia krwi przez 3 do 7 dni za pomocą urządzenia do samodzielnego pomiaru, aby wykryć ewentualne nadciśnienie.

 

Skok ciśnienia krwi występuje z powodu ataku paniki

Zaburzenie to, związane z ekstremalnym lękiem, może wystąpić nagle i w dowolnym miejscu. Nie tylko może mu towarzyszyć wzrost ciśnienia krwi i silny ból głowy, ale może mu również towarzyszyć bicie serca, a nawet poczucie zbliżającej się śmierci.

Co należy zrobić. Ponieważ objawy przypominają te występujące przy zawale serca, nie jest konieczne udanie się na pogotowie, wystarczy opanować emocje, zwłaszcza jeśli zdarzyło się to po raz pierwszy.

 

Bólowi głowy towarzyszą zaburzenia neurologiczne

Mrowienie, szpilki i igły, a nawet drętwienie lub paraliż, wpływają na połowę ciała lub twarzy, rękę lub nogę. Mogą im towarzyszyć trudności w mówieniu lub rozumieniu osoby mówiącej.

Co robić? To jest nagły przypadek. Natychmiast należy skontaktować się z pomocą medyczną ponieważ te objawy sugerują udar. Taka sytuacja występuje zwłaszcza u osób, których tętnice są już uszkodzone, z powodu nieleczonego lub źle kontrolowanego przewlekłego nadciśnienia, cukrzycy lub choroby nerek. Skok ciśnienia krwi może wtedy, jak ostatnia słomka, spowodować rozerwanie tętnicy mózgowej, a żeby leczenie było jak najbardziej skuteczne, musi być wdrożone w ciągu godziny.

 

Czy podczas przyjmowania leków może dojść do podniesienia ciśnienia krwi?

Nie, jeśli prawidłowo przyjmujesz leki, których zadaniem jest regulowanie ciśnienia krwi i zapobieganie jego znacznemu wzrostowi.

Z drugiej strony, jeśli ma miejsce nagłe, kilkudniowe  zatrzymanie zażywania, ponieważ zapomniałeś ich zabrać na wyjazd, zapomniałeś kupić, ryzyko zdrowotne rośnie. Jest tym większe, jeśli  przyjmujesz kilka leków obniżających ciśnienie krwi. Jeśli leczenie zostaje nagle przerwane, może nastąpić wzrost ciśnienia krwi, ale będzie on niewielki i będzie następował stopniowo, w ciągu kilku miesięcy. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie ciśnienia krwi za pomocą urządzenia do samodzielnego pomiaru i konsultowanie się z lekarzem w przypadku jego wzrostu.

Kontakt

Ewaluacje

e-mail

telefon

(+48) 22 12 28 025
(+48) 32 42 21 707
(+48) 668 300 664

adres

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206